We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Onur Erbaş'ın Ekim 2010 tarihinde Hayal Yayınları etiketiyle yayınlanan şiir kitabı.

Arka kapak yazısından:

"Simgesel olmayan hiçbir şey düşüncenin nesnesi olamaz” demiş Lacan. Uzun uzadıya yazmak, insanın bir şeyler anlatabilme kaygısının bir sonucudur. Anlatılmak istenen şey ise uzadıkça anlaşılırlığını yitirmeye başlar bir zaman sonra.

Anlatma isteği yazmaya, daha da yazmaya sebep olurken, anlamın yitip gitmesiyle arasındaki karşıtlığın tek çözümü ise şiirdir. Şiir, uzatma kaygısı duymadan anlatabilmektir bir nevi. Şair ise bunu becerebilen kişidir bir başka açıdan bakılacak olursa. Onur Erbaş, uzun uzadıya anlatmak istememiş bu kitabında. Diğer taraftan birçok şey anlatmış. Anlatma çırpınışlarından arınmayı becerebilmenin ne denli bir bahşedilmişlik olduğunu anlatabilmiş en açık şekliyle. Bu yanıyla dahi, en basit ifadeyle düşünen bir insanın kitabıyla karşı karşıyayız diyebiliriz.

Uzun uzadıya anlatmanın doyumsuz tatminkârlığını reddetmek, kavramın ve sembolün en yoğun olanını seçme iradesini göstermek, zaten şair olmanın başı ve aynı zamanda sonudur. Soyutlama, aynı zamanda simgeselleştirme becerisine tanıklık ediyoruz Onur Erbaş’ın şiirlerini okurken kitap boyunca. Şiirlerindeki her ‘kavram-sembol’ünde bir hayâl gizli sanki. Gerçekliğin en keskin ifadesi ise hayâllermiş gibi hissediyor insan bu kitabı okurken. Bu kitabı henüz okumamışlar için söylenebilecek tek şey; bir şairin kaleminden çıkmış gerçek bir şiir kitabı olduğudur sanırım.

Mahmut Öztürk

MUTLAK YALNIZLIK KURAMI

Hayal Yayınları | Şiir | İlk Baskı: Eylül 2010

Yayına Hazırlayan: Özgen Kılıçarslan Danyal
Kapak Tasarımı: Volkan Selçuk
Arka Kapak Fotoğrafı: Can Onur
Düzelti: Ayşegül Özaslan, Gözde Çıkrıkoğlu

İNTERNETTEN AL:  Pandora | Kitap Yurdu

Top
LOADING CONTENT